TurkishEnglishGermany

BLOG YAZILARI

Zemin Temizliği Nasıl Yapılır

Zemin Temizliği Nasıl Yapılır 2020

Zemin Temizliği, Geleneksel nemli paspas, birçok döşeme türünü temizlemenin en iyi yolu olmaya devam etmektedir. Süpürme ile birleştirilmiş Swiffer tipi pedler , toz ve hafif kirlerin günlük temizliği için harika olsa da , yalnızca uygun bir Zemin Temizliği solüsyonu ile haftalık kapsamlı nemli bir paspas, zeminin ihtiyaç duyduğu derinlemesine temizliği gerçekten sağlayabilir.

Zemin Temizliği Ne Sıklıkta Yapılır

Zemin Temizliği Genel bir kural olarak, mutfaklar, yemek alanları, banyolar, girişler ve koridorlar gibi trafiğin yoğun olduğu yerlerdeki zeminler, her gün her gün süpürülmeli veya vakumlanmalı ve haftada bir paspaslanmalıdır. Zemin Temizliği, Zemini temiz tutmak için iyi bir paspaslama şart olsa da, döşemenin cilasını ve ömrünü korumak için düzenli süpürme veya vakumlama çok önemlidir. Bunun nedeni, yürürken zemine zarar verebilecek kir ve kumları temizlemesidir. Paspaslama söz konusu olduğunda, temizlemek için en iyi zaman, zeminin ihtiyacı gibi göründüğü zamandır.

Zemin Temizliğinde Neye ihtiyacınız olacak

Ekipman / Aletler

 • Elektrikli süpürge veya süpürge ve faraş
 • Paspas
 • 2 paspas kovası
 • Gerektiği gibi paçavra

Malzemeler

 • Sünger
 • Paspaslama deterjanı
 • Ev temizleyicisi (isteğe bağlı)
 • Kağıt havlular (isteğe bağlı)

Talimatlar

 1. Paspas ve Kovalar Seçin

  Zemin Temizliği, zemin tipinize göre bir paspas seçin . Bazı seramik karo zeminler gibi çok dokuya sahip bir zemine sahipseniz, daha klasik ip paspası veya şerit paspas isteyeceksiniz. Pürüzsüz bir zemine sahipseniz, bir sünger paspas işe yarayacaktır. Bir ip veya şerit paspas kullanıyorsanız, yerleşik sıkma mekanizmalı paspas kovaları iyi çalışır, ancak sünger paspas kullanıyorsanız saplı herhangi bir kova iyi çalışır.

  Paspas ve kovalar
 2. Bir Temizleyici Seçin

  Zemin tipinize göre tasarlanmış bir temizleme deterjanı seçin. “Paspasla ve parlat” gibi ifadeler kullanılarak reklamı yapılan ürünlerden kaçının, çünkü bunlar zamanla sararan bir birikime neden olabilir.

  Zemin temizleme solüsyonu
 3. Önce Süpür veya Vakumlayın

  Paspası yere değdirmeden önce zemini iyice süpürerek veya vakumlayarak zemininizin yapışkan, çamurlu bir karmaşa haline gelmesini önleyin. Bu ayrıca, süpürürken veya süpürürken fark ettiğiniz yapışkan veya yoğun lekeleri önceden yıkamak için iyi bir zamandır. Bunu bir sünger ve sabunlu suyla veya en sevdiğiniz ev temizlik solüsyonuyla yapın (döşemeniz için güvenli olduğundan emin olun).

  Paspaslamadan önce zemini süpürün
 4. Kovaları Doldurun

  Her kovayı soğuk veya ılık sudan daha iyi ve daha hızlı temizleyen sıcak suyla doldurun. Paspas deterjanını yıkama kovasına koyun. Temizleme gücünü (veya hızını) artırmak için deterjan miktarını ikiye katlama eğiliminden kaçının. Bu iyi bir fikir değil, çünkü ekstra konsantre yıkama suyu daha iyi temizlemeyecek ve durulaması daha zor olacak. Daima deterjan etiketindeki talimatlara uyun.

  Kovayı sıcak suyla doldurun
 5. Paspası Daldırma ve Sıkma

  Paspasınızı kovaya batırın ve bir sıkma aleti ile veya elle sıkın. Paspas nemli olmalı, sırılsıklam olmamalıdır. Paspastan damlayan çok fazla su zemine zarar verebilir ve kuruma süresini önemli ölçüde uzatır.

  Paspası kovaya batırın ve fazla suyu sıkın
 6. Paspaslamaya Başlayın

  Zemini silmeye, bir uçtan diğerine çalışmaya ve geriye doğru hareket etmeye başlayın, böylece izlemeyi önlemek için her zaman açılmamış bir alanda durursunuz. Sünger paspas kullanıyorsanız düz çizgiler halinde paspaslayın. Bez bezleri için, paspasınızın tasarımını en etkili şekilde kullanmak için şekil-8 hareketiyle paspaslayın.

  Zemin paspaslamak
 7. İnatçı Noktalar için Dur

  Zemin Temizliği’inde , Sert veya yapışkan noktalarla karşılaştığınızda, kiri çıkarmak için aşağı doğru basınç uygulayarak nokta üzerinde hızla ileri geri sürün. Ulaşılması zor köşeler ve kenarlar için, yere çömelip bir sünger veya kağıt havluyla ovmanız gerekebilir.

  Yapışkan alanları süngerle fırçalayın
 8. Paspaslanan Alanı Durulayın

  Zeminin her küçük alanını fırçaladıktan sonra, paspasınızı durulama kovasında iyice durulayın. Paspası birkaç kez yukarı aşağı daldırın, ardından paspas kafasından mümkün olduğunca fazla kirli suyu çıkarmak için sıkın.

  Zemini temizledikten sonra paspası durulayın
 9. Paspaslamaya Devam Et

  Zemin Temizliği, Zemini tamamlayana kadar her bölüm için paspaslama ve durulama işlemini tekrarlayın. Çalışırken hem yıkama suyuna hem de durulama suyuna dikkat edin. Gözle görülür şekilde gri veya kirli hale geldiklerinde kovaları boşaltın ve yeniden doldurun. Kirli yıkama suyu veya durulama suyu kullanmak, sadece kirli suyu zemine yayar ve durulama sürecini zorlaştırır.

  Tüm zemini paspaslamayı tekrarlayın
 10. Son Durulama Yapın

  Bu noktada, zemininiz artık çok az veya hiç deterjan kalıntısı kalmayacak şekilde oldukça temiz olmalıdır. Ancak ekstra bir temizlik adımı için, taze sıcak durulama suyundan başka bir şey kullanmadan tüm zemini son bir kez paspaslayabilirsiniz. Durulama suyunuz kirlenir veya köpüklenirse, son durulamanın gerekli olduğunu anlarsınız.

 11. Her Şeyi Kurut

  Paspas ve paspas kovanızı iyice durulayın ve saklamadan önce tamamen kurumasını bekleyin. Üzerinde yürümeden önce zemininizin tamamen kurumasını bekleyin.

 

Hemen Arayın : 0232 362 01 00

Sorunuz mu Var ? Hemen Whatsapptan İletişime Geçebilirsiniz : 0532 513 10 99

İzmir Temizlik Şirketi

Adres: Yalı Mahallesi 6440/2 Sokak No:32   Karşıyaka / İzmir

Bizi Takip Edin:

Yol Tarifi Alınız !

28 Eylül 2020 404 okunma
Egem Temizlik

Güler yüzlü ve hoşgörülü olan ekibimiz ile son derece etkili temizlik hizmeti alabilirsiniz. Bu konuda hiçbir hizmetten kaçınmayan ve sorumluluklarını bilen temizlik firması personelimiz kısa sürede beğeneceğiniz nitelikte İzmirde temizlik hizmeti vermektedir. Uygun Fiyatalar İle Ev Temizliği izmir temizlik şirketi Sizler için Adresinize Kadar Ücretsiz Geliyor. Tel : 0 232 362 01 00

BENZER YAZILAR

Menemen Temizlik Şirketi

İzmir etrafında belirleme edilen temizlik şirketleri ara ında  çok eçenek bulunmaktadır Menemen Temizlik Şirketi ile İzmir’in Menemen bölge i kap amında temizlik hizmeti...

Korona Virüs Temizliği

İşyeri ve Ofi lerde Korona Virü Temizliği Korona Virü Temizliği, Korona virü hayatımıza girdiğinden bu yana pek çok alışkanlığımız da beraberinde değişti İn anlar evde...

Temizlik Şirketi

Temizlik Şirketi mi arıyor unuz İzmir ilinde güvenilir ve profe yonel bir temizlik şirketi aradığınızda, yıllardır ev, ofi , işyeri temizliği konularında uzman olan Egem...

Call Now ButtonHemen Ara  0232 362 01 00